Време

Променливо и облачно време, со слаби локални врнежи од дожд

Денеска претпладне времето ќе биде променливо облачно, во северните делови со слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието. Во текот на денот облачноста ќе се намалува.

Максималните дневни температури ќе се движат од 11 до 21 степен: Скопје и Битола 16, Маврово 11, Охрид 15, Крива Паланка и Берово 13, Кавадарци 19, Дојран 21.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во северните и североисточните делови ќе биде значителна облачно со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен вдолж Повардарието. Дневните температури ќе бидат од 10 до 22 Целзиусови степени.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе