Поранешниот началник на СВР Велес, Игор Ангеловски почина од ковид-19

На инфективната клиника во Скопје вчера како последица од ковид-19 починал Игор Ангеловски, поранешен началник на СВР Велес.

Ангеловски, како што објавија повеќе медиуми, на инфективното одделение во Велес бил хоспитализиран на 7 октомври, но откако по неколку дена му се влошила ситуацијата, тој бил префрлен на Клиниката за инфективни и фебрилни болести во Скопје. Неколку дена бил прикачен на респираторна машина, по што вчера починал. Ангеловски имал 41 година.

Ангеловски е 25-та жртва од коронавирусот во Велес од почетокот на епидемијата, а во овој град од минатата недела до сега починаа 10 лица.

Инаку, Ангеловски беше началник на СВР Велес во периодот од 10 јануари до 27 јули оваа година.

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе