Вечерва

Полицијата влезе во „Беса транс“, се собираат документи за истрагата со несреќата во која загинаа 45 патници

Полициски служби и инспектори вечерва влегоа во седиштето на „Беса Транс“ во Скопје. Се собираат дополнителни документи потребни во истрагата за несреќата. Во несреќата со овој автобус пред 3 дена кај „Струма“ загинаа 45 патници, а 7 преживеаја. 

Фото: Принтскрин од ТВ21

Вечерва на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски рече дека МВР постапува по наредби дадени од Обвинителството, но не прецизираше за што точно имаат наредби во интерес на истрагата. 

На прашањето каде се сопствениците на „Беса транс", компанијата чиј автобус изгоре во трагична автобуска несреќа во Бугарија, министерот за внатрешни работи Спасовски изјави дека тие се достапни и дека со нив се раговара, но не одговори каде се.

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски дополни дека автобусот на „Беса транс“ во кој загинаа 45 патници,за превоз на патници користел неважечки извод од друг автобус. 

 

 

Легенда под Главна слика

Фото: Принтскрин од ТВ21

Постоењето на еден отпорен, одржлив и правичен систем на храна е нешто што мора да биде столб на секоја агенда која има за цел за климатско ублажување или адаптација.

повеќе

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе