Поради непочитување на здравствените мерки

Полициски специјалци во Вевчани, растурија толпа со маски за карневал, но не и за ковид-19

Со неколку возила денеска во Вевчани пристигна специјална полиција каде што поголема група граѓани излегоа на традиционалниот карневал, кој годинава поради пандемијата не беше официјално организиран. Набргу карневалот беше прекинат, а полицијата соопшти дека е дојдена за да спречи групирање без дистанца и без маски. Маски се носеа, но не за заштита од ковид-19, туку за карневалот, за кој оваа година немаше официјална организација.

Дојде и до блиски контакти со неколку учесници во карневалската поворка.

Дел од граѓаните реагираа дека полицијата нема право да ја прекине нивната традиција, а дел од нив, покриени со маски подготвени за карневалот, правеа пародија на носила носејќи лица од карневалската поворка како да се повредени од полицијата.

Општина Вевчани уште минатата недела соопшти дека нема да организира карневалски настани, но и дека нема моќ да сречи излегување на луѓе за Василица.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе