Облачно време со услови за дожд

Од утрово на повеќе места во земјава е облачно и поремено врнежливо. Според прогнозата на УХМР, нѐ очекува променливо време, со сончеви периоди претпладно, но и облачно, наместа и нестабилно време со можности за пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на краткотрајно невреме со силни електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град. УВ индексот = 6. Слично време се очекува во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Од пладневните часови ќе има услови за појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Teтово утрински поглед

Минималните температури утрово на места се спуштија до 12 степен, а во југоисточните делови од Македонија до 19-от степен.

Максималните температури на југоистокот ќе достигнат до 32 степени, во Скопје до 29 степени.

Викендов ќе преовладува променливо облачно време, наместа нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на краткотрајно невреме со силни електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град.

Утре и во понеделник ќе дува засилен северозападен ветер што ќе услови мало опаѓање на температурите.

Легенда под Главна слика

Teтово утрински поглед

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе