Време

Облачно и дождливо

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен јужен ветер. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди, попладне во делови од котлината нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Максималните дневни температури ќе востигнат: Скопје 24, Маврово 15, Охрид 21, Битола 23, Крива Паланка 20, Берово 19, Кавадарци и Дојран 25 Целзиусови Целзиусови степени.

Утре времето ќе биде сончево со умерена облачност, пооблачно во западните делови, каде ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, а дневните температури ќе се движат од 15 до 25 степени.

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе