На Попова Шапка наврнаа 85 сантиметри снег, забрана за камиони на повеќе патни правци

Поради обилни врнежи од снег во текот на ноќта на неколку патни правци во земјава воведена е забрана за движење на тешки товарни возила.

Како што информираат од АМСМ, утрово во 08.25 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, камиони и автобуси на патниот правец Тетово – Попова Шапка, додека за останатите видови на возила задолжителна е употреба на зимска опрема.

На патниот правец Кичево-Пресека-Охрид, утрово од 04:30 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, а од 02.40 часот и на патниот правец Гостивар-Кичево преку планинскиот премин Стража.

Инаку, според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи, најмногу снег има наврнато на Попова Шапка каде утринава до седум часот висината на снежната покривка изнесува 85 сантиметри, додека во Маврово и Лазарополе се наврнати 26 сантиметри. во Пожаране се наврнати 17 сантиметри снег, а во Претор четири сантиметри.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе