Време

Маврово побеле и во април

Најстудено утрово е на Попова Шапка со -4 Целзисусови степени, во Маврови Анови и во Крушево се измерени -2, во Берово 1, а максимални шест степени се регистрирани во Гевгелија.Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) информира дека висината на снежната покривка во 8 часот во Ѓуриште е еден сантиметар.

Најмногу дожд до 8 часот изутрина наврнал во Демир Капија, каде се измерени 10 литри на метар квадратен, во Скопје-Петровец и Пожаране 9 литри, во Маврови Анови 8 литри. По нив, според мерењата на УХМР,  следат Битола со 6 литри, Берово со  5, Гевгелија и Крушево со 4 литри, Крива Паланка со три, Тетово и Попова Шапка со два и во Скопје-Зајчев Рид, Штип и Куманово со литри на метар квадратен.

Времето денеска ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег, особено во попладневните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој долж Повардарието краткотрајно ќе засилува. Максималната температура ќе достигне од 4 до 11 степени.

Во Скопје претежно облачно со повремен дожд попладне и со умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 9 степени. 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе