АМСМ

И на преминот Стража забрана за тешки товарни возила

Поради обилни врнежи од снег, од 8.30 часот е воведена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража.

Автомотосојузот претходно соопшти дека поради обилни врнежи од снег, забрана за сообраќај на тешки товарни возила од 4:50  часот е воведена и на патот R1202 Дебар – Маврово.

Во северните и североисточните краеви на земјава поради врнежи од снег и дожд сообраќајот се одвива по влажни коловози додека во останатите делови по наместа влажни коловози, информираше АМСМ и препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата. 

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе