Градоначалникот Пецаков заработи кривична пријава оти заразен со ковид славел Водици во Охрид

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков, кој по тестирањето за ковид-19 не се самоизолирал додека го чекал резултатот, туку се појави на прославата на Водици. Кривична доби и секретарот на Општина Охрид, Александар Китески, кој се тестирал заедно со градоначалникот и добил позитивен резултат

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија", СВР Охрид до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против К.П.(37) и А.К.(37), двајцата од Охрид.

Пријавените, на 19.01.2022 година се тестирале за дијагностицирање на Корона вирус и, наместо во самоизолација, согласно одлуките за превентивни препораки за заштита на здравјето на населението од заразната болест, истиот ден, присуствувале на јавната верска манифестација по повод верскиот празник „Богојавление- Водици 2022 година" одржана во Охрид, соопшти МВР. 

 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе