Време

Денеска со температури до 38 степени, УВ индекс 9

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. УВ индексот ќе биде 9.

Дневните температури ќе се движат во Скопје 36 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 31, Битола 33, Крива Паланка 32, Берово 30, Кавадарци 37, Дојран 38,

И утре времето че биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. УВ индексот че биде 9, а дневните температури ќе се движат од 28 до 38 степени.

Римскиот политичар и филозоф, Марк Тулиј Цицерон, во I век пред н.е. укажал дека „кога немате основа за аргумент, злоставувајте го тој што ве обвинува“.

повеќе

Со појавата не енергетската криза многу земји отстапија од зацртаните планови за намалување на емисиите на стакленички гасови.

повеќе

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе