ЦУК потврди - почина планинарот што падна во бездна кај Титов Врв

Починат е пронајден планинарот по кој се трагаше од синоќа откако беше пријавено дека паднал од карпа во бездна во реонот кај Титов Врв на Шар Планина, соопшти денеска директорот Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов.

„Второто пронајдено лице е починато и сѐ уште се наоѓа на местото на настанот. За да биде пренесено ќе треба претходно да се извршат соодветни процедури“, наведуваат ЦУК.

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов даде изјава со детали за несреќата од самот место на Шар Планина.

Синоќа околу 20 часот беше пронајден планинарот кој извести за несреќата и тој околу три часот ноќеска е пренесен во болница заедно со началникот на СВР Тетово кој исто така се здобил со телесни повреди.

Акцијата за спасување почна синоќа по добиен повик за итен случај на 112 откако едниот од планинарите паднал од карпа во провалија.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе