АСОМ донира 600.000 денари за семејствата на настраданите и повредените во сообраќајната несреќа во Бугарија

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) донира 600.000 денари, околу 10.000 евра за семејствата на настраданите и повредените патници во трагичната сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“, во Република Бугарија.

Согласно одлуката на членките на АСОМ, паричните средства ќе бидат префрлени на сметката на Црвениот Крст, а потоа организацијата ќе ги распредели на повредените патници и семејствата на настраданите, државјани на Македонија.

„Загубата на човечки животи е ненадоместлива, но како организација, која во многу наврати ја покажала својата општествена одговорност, веднаш и без двоумење одлучивме да обезбедиме помош на оние на кои, во овие моменти, помошта им е навистина потребна“, велат од АСОМ.

Оттаму појаснуваат дека Црвениот Крст и овојпат логистички ќе ја поддржи нивната донација и ќе овозможи паричните средства да бидат распределени до сите семејства на настраданите, како и до повредените патници кои се државјани на нашата земја.

 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе