АА: Стружани се трујат, власта ги штити загадувачите

„Да се даде ветување е убава работа се додека ветувањето станува реалност, но да ветуваш истото во секоја кампања и да се игра со чувствата и судбините на граѓаните е дефинитивно најгрдото нешто на светот. Сигурно сите се сеќавате на (како и секогаш) празните зборови на градоначалникот во врска со каменоломите и депонијата во Лабуништа. Но, што се случи денеска?", реагираат од Алијанса за Албанците, огранок Струга.

„Црниот чад од палењето на депонијата веќе два дена ги труе локалните жители и не само, сето тоа го докажуваат и резултатите од мерењето на загаденоста на воздухот.

Се поставува прашањето: колку концесионерски компании има? Имаше ли транспарентност при доделувањето на договорите за концесија? Дали инспекторатот за животна средина си ја врши работата?
Додека сите чекаме одговор и крај на оваа грда ситуација, едно е сигурно: лицемерието на ДУИ, и нејзината квази „Зелена агенда", го држи во заложништво здравјето на жителите на Лабуништа и пошироко,“ велат од Алијанса за Албанците.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе