Разно

Утре попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

13 Август 2020 - 12:13

Превенцијата на аутизмот е дискутабилна работа, но не и невозможна. Токму затоа Александра Јорданов, специјален едукатор и рехабилитатор и сопственичка на приватениот центар за стимулација, раст и развој на деца со типичен и атипичен развој СТАРС, со посветена работа се труди токму превенцијата да стане достапна и што е можно пошироко распространета и кај нас. ФИТР ги препозна и застана во поддршка на нејзините заложби! Детските насмевки вредат за тоа!

13 Август 2020 - 10:45

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 26 до 36 Целзиусови степени.

13 Август 2020 - 08:19

Семејството го пријави за исчезнат Ѓорѓи Дервишовски-Гоче, 62 годишник од Тетово и бара помош од граѓаните доколку го видат да се јават во полиција или кај неговиот брат.

12 Август 2020 - 20:35

До крајот на денот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, претежно во планинските подрачја, но и во делови од скопската котлина. Постепено стабилизирање, како што соопшти УХМР, се очекува во ноќните часови.

12 Август 2020 - 19:15

Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на коронавирус пандемијата .

12 Август 2020 - 17:45

Нуркачкиот тим „Акватек" има полни раце работа поради отпадот што луѓето го фрлаат во Охридско Езеро. Во нуркачката потрага на дното на езерото овој пат беа најдени покуќнина и федери од стар душек. 

12 Август 2020 - 14:22

Центарот за еколошка демократија „Флоразон” во соработка со Јавното претпријатие „Комунална хигиена” Скопје, од денеска почнува со поставување 75 специјализирани корпи за одлагање отпад од заштитна опрема – маски и ракавици на целата територија на државата.

12 Август 2020 - 11:40

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

12 Август 2020 - 07:39

Тетово денес повторно се соочува со прекин во водоснабдувањето, а пак во прашање е водоводна цевка Ф300 на улицата „Цветан Димов", но од комуналното претријатие образложуваат дека интервенциите се од помал карактер и нема да има поголеми проблеми.  Станува збор за затнување на цевката поради изведувањето на работите минатата недела.

11 Август 2020 - 19:12

Во периодот од 19 август до 25 септември 170 припадници на Вооружените сили на Соединетите Американски Држави и 10 припадници на Вооружените сили на Република Полска од составот на КФОР, со возила, вооружување, материјално-технички средства и опрема ќе изведат вежба, гаѓања и заедничка обука со припадниците на Армијата на Република Северна Македонија, кое ќе се изврши на Армискиот полигон Криволак.

11 Август 2020 - 17:08

Во Грција нема промени, ниту пак постои нова одлука што се однесува на копнените граници и засега, останува во сила забраната што важи за државјани на трети земји и привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени поврзувања со соседните земји, јави дописничката на МИА од Атина.

11 Август 2020 - 16:18

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), МВР, Мотоциклистичка федерација и Црвен крст – Скопје денеска организираа мотодефиле и симулациска вежба на сообраќајна незгода со повреден мотоциклист. Пораката од настанот беше дека носењето кациги е задолжително при возење мотоцикл. 

11 Август 2020 - 13:51

Центарот за еколошка демократија „Флорозон“ и ЈП Комунална хигиена-Скопје заеднички ќе го реализираат проектот „Биди одговорен за себе и за нашата животна средина и во услови на пандемија“.

11 Август 2020 - 10:34

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 28 до 35 Целзиусови степени.

11 Август 2020 - 07:28

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе