Изјава на поранешниот премиер

Заев не верува во успешен референдум и е горд на договорите со Бугарија и Грција

Поранешниот премиер Зоран Заев денеска изјави дека е горд на Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија и процени дека нема шанса ВМРО-ДПМНЕ да го собори преку референдум. Според него, 75 отсто од граѓаните се за пријателство и рече дека нема никаде во светот некој да е против пријателство. Заев е горд и на Договорот од Преспа, чиј потписник е исто така тој. 

„Секако дека сум горд што ги имаме двата договори затоа што повторно изградивме добри односи со нашите соседи. Република Северна Македонија е пријател со сите свои соседи и со остатокот од светот. Ќе повторам уште еднаш дека македонскиот идентитет и јазик се загарантирани и непроменливи. И грчките и бугарските високи политички личности зборуваат за Македонци, за македонски јазик. Идентитетот ни е попочитуван од порано. Ете, се случи и тоа, Руската  православна црква да ја признае Македонската православна црква. Сето тоа значи дека само со пријателство можеме да одиме напред", изјави Заев.

Тој и додаде дека е добро да се направат уставни измени за да тргнат побрзо преговорите со ЕУ, затоа што тоа, нагласи, „им го должиме на нашите деца„.

Изјавите Заев ги даде на универзитетот ФОН во Скопје каде титула почесен доктор му беше дадена на бугарскиот европратеник Илхан Ќучук.

Во изјава за бугарски медиуми по тој повод, Заев им се заблагодари на пратениците од бугарскиот парламент затоа што го поддржаа францускиот предлог за деблокада на евроинтеграцијата на Македонија.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе