Во Владата не знаат дали други министри ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Владата сѐ уште нема информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно здравје колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој е позитивен на ковид-19, добиле решение за домашна изолација, изјави владиниот портпарол, Душко Арсовски на денешната прес-конференција.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера на својот фејсбук-профил објави дека е позитивен на ковид-19, дека клиничката слика му е добра, со благи симптоми и оти е веќе во домашна изолација.  

По објавата на министерот Спасовски дека е позитивен на ковид-19,  се тестираа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, кои преку фејсбук информираа дека нивните тестови за ковид-19 се негативни.  

 

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе