Координаторот на ДУИ во Собранието со изјава

Во потрага сме по пратеници во „европското крило“ за уставни измени, вели Адеми

Координаторот на пратеничката група на ДУИ е оптимист дека за отворање на Уставот со цел продолжуање на прегворите за членство во ЕУ ќе се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието на Македонија. Вели дека продолжуваат консултациите со „европското крило“  во парламентот, мислејќи притоа на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи без пратеници од таа коалиција не се можни 80 пратенички гласови за уставни измени.

Консултациите, нагласува Адеми, продолжуваат со сите релевантни фактори во државата во овој правец.

„Нашата цел е дека местото на земјава е во Европската Унија“, рече Адеми и  потсети дека претседателот на ДУИ, Али Ахмети во текот на неделата имал средба со лидерот на ДПА, Мендух Тачи во однос на оваа тема.

Адеми нагласи дека се што е постигнато досега, почнувајќи од формулациите кои произлегуваат од Охридскиот рамковен договор, се постигнати со консензус и со консултации со нашите меѓународни партнери, земајќи ги предвид најдобрите меѓународни практики.

„Во оваа фаза консултациите продолжуваат, освен тоа ние сме во комуникација со сите пратеници во европското крило, ако може така да кажеме, за да успее овој процес на уставните измени“, рече Адеми.

Прашан во однос на партискиот став за Законот за здруженија и фондации, Адеми рече дека во ДУИ се разгледуваат двете законски решенија, нагласувајќи дека тоа што е меѓународно неприфатливо нема да биде прифатено ни од нивна страна.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе