Во Охрид почнува дводневниот Преспа форум за дијалог

„Градењето на иднината на западниот Балкан во современата безбедносна архитектура” е насловот на дводневната меѓународна конференција Преспа форум за дијалог што почнува денеска во Охрид, во организација на Министерството за надворешни работи.

Преспа форумот за дијалог ќе ги опфати најгорливите безбедносни, политички и економски прашања со кои денес се соочуваат Европа и Западниот Балкан, со посебен осврт врз импликациите на војната во Украина врз севкупните меѓународни, политички, безбедносни, економски прилики во Европа и пошироко.

Дискусиите ќе бидат поделени по сесии и панели, на кои активно ќе земат учество претседатели на држави, премиери, шефови на дипломати/други ресорни министри, како и меѓународни експерти.

Потврдено е учество на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, претседателите на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, на Косово, Вјоса Османи, словенечкиот претседател Борут Пахор и хрватскиот Зоран Милановиќ.

Меѓу учесниците се и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, премиерот на Косово, Албин Курти, потсекретарот на ОН за политички прашања Розмари Ди Карло, шефовите на дипломатиите на Австрија, Александар Шаленберг, на Полска, Збигњев Рау, на Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, на Турција, Мевљут Чавушоглу, на Словачка, Иван Корчок, на Грција, Никос Дендиас, на Босна и Херцеговина, Ватикан, а од САД же учествува помошникот државен секретар Габриел Ескобар.

На форумот ќе учествуваат и еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји, генералните секретари на ОБСЕ, специјалните пратеници за Западен Балкан на САД, Велика Британија, ЕУ, Германија и Австрија, и бројни други ресорни министри за европски прашања, финансии, економија, животна средина, како и претставници на најважните меѓународни и регионални владини и невладини организации.

Домаќин на отворањето ќе биде претседателот Стево Пендаровски кој оваа година е покровител на настанот.

Премиерот Димитар Ковачевски, утре како главен говорник ќе ја отвори сесијата на тема „65 години после Римскиот договор: Дали Европа е целосно економски реконструирана и интегрирана?”.

 

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе