Реакција од СДСМ

Васев: Мицкоски застана зад Груевски, првообвинетиот организатор на „27 април“

Kaко реакција на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дадена во судот со која тој рече дека народот се самоорганизирал за настаните од 27 април и упадот во Собранието, Стефан Васев од СДСМ оцени дека Христијан Мицкоски застанал зад првообвинетиот организатор Никола Груевски и дека за него овие насилни настани се само „виц“.

Христијан Мицкоски денеска застана зад насилството од 27 април, застана зад својот ментор осудениот криминалец во бегство Никола Груевски, првообвинет во судскиот случај „организатори на 27 април", рече Васев.

„Што навистина Мицкоски мисли за крвавиот четврток најдобро зборува тоа што денеска во судницата ширел хумор и како што тој вели, се обидел да биде вицкаст. За Мицкоски насилството, обидот за убиство на пратеници и новинари е виц. Ете тоа е Мицкоски, секогаш на браникот на насилството и криминалот, никогаш на страната на граѓаните", рече Васев и додаде дека СДСМ му порачува на Мицкоски дека ова е уште еден пораз за него и дека одговорност мора да има за сите за насилството на 27 април.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе