Свечена академија по повод Денот на Бошњаците во Македонија

Меѓународниот ден на Бошњаците вчеравечер беше одбележан со свечена академија во Скопје организирана од бошњачките здруженија Форум на Бошњаците, „Шадрван" и „Диван".

Во име на Владата на присутните им се обрати министерот Оливер Спасовски кој истакна дека Бошњаците се составен дел од културното и општественото милје во нашата држава и  дел од концептот „Едно општество за сите“.

„Република Северна Македонија и Босна и Херцеговина, како матица на сите Бошњаци каде и да се наоѓаат, се поврзани со силно партнерство и заеднички стремежи за билатерална и регионална соработка во сите сфери, но и за внатрешна стабилност и развој“, истакна Спасовски.

Честитки до Бошњаците упати и пратеникот Зеќир Рамчиловиќ, кој е единствен пратеник од бошњачката заедница во Собранието.

„Македонија е наша заедничка куќа, иако сме помалубројни, таа немаше да биде така богата доколку Бошњаците не се дел од неа. Влогот и поддршката на прогресивните сили во државата од Бошњаците е огромна, а Бошњаците извршуваа најзначајни функции и ги извршуваа посветено, чесно и транспарентно во интерес на сите граѓани. Искрено верувам дека така ќе биде и во иднина и дека сите заедно ќе продолжиме да работиме и да ја градиме нашата заедничка куќа“, рече Рамчиловиќ.

Претседателот на Форумот на Бошњаците, Енес Шемсовиќ, во поздравниот говор истакна дека Бошњаците се меѓу најсилните кохезивни алки во општеството и поддршка на сите процеси кои ја дефинираа Македонија како суверена и независна држава.

За заслуги во изминатиот период им беа доделени признанија на градоначалниците Аце Коцевски, Висар Ганиу и Блерим Беџети, на реис-ул-улема Шаќир Фетаху и на министерот Оливер Спасовски.

Денот на Бошњаците претходно беше одбележан и во велешко Горно Оризари, со свеченост на која присуствуваше и премиерот Зоран Заев, а по овој повод здружението „Диван”  ја објави збирката поезија „Мостови на пријателство 4″. 

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе