СДСМ: Мицкоски нема план и нема став, Апасиев го зема во заложништво

Левица и Димитар Апасиев, со опасниот популизам, со својата анти-НАТО и анти-ЕУ потпалувачка реторика е фактор кој работи на загрозување на европскиот пат, пишува во дел од соопштението на вледеачката партија, СДСМ. Оттаму тврдат дека опасноста е присутна и е сѐ поголема затоа што оваа партија, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги зема како нивни заложници.

Фото: СДСМ

„ВМРО-ДПМНЕ е целосно идеолошки обезличена а Мицкоски е слаб, нема став, нема визија и нема државничко чувство. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат план, а тоа го признаваат и високи функционери на партијата. Левица со своето дејствување стана десница и ги зема во целосно заложништво Мицкоски и ВМРО--ДПМНЕ. Таквите потпалувачки политики може да ја уништат иднината на земјата и да го попречат европскиот пат, но тоа СДСМ нема да го дозволи. СДСМ има обврска да го држи кормилото на државата во вистинскиот, европски правец и да ги спречи сите обиди за негово загрозување, затоа што постојат закани на европскиот пат на земјава“, велат од СДСМ.

Легенда под Главна слика

Фото: СДСМ

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе