РКЕ: Поевтинуваат бензините и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска донесе одлука за намалување на цената на горивата при што бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ поевтинуваат за еден денар, а  ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 109 денари, на ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 111,50, на  ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 109, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) останува иста - 107 делари за литар.

За 0,986 денари поевтинува и мазутот, па еден килограм од вечер на полноќ ќе чини 53,305 денари.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе