Подгорица

Прекината е посетата на црногорскиот шеф на дипломатијата на Македонија со одлука на црногорскиот премиер

Незапаметено досега. Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ на владина седница изјавил дека не бил запознат со посетата на црногорскиот министер за надворешни работи на Македонија и побарал Ѓорѓе Радуловиќ, кој веќе пристигнал во Скопје, директно да го информира за плановите на посетата, пишува црногорскиот весник Вијести.

Радуловиќ

Владата на Црна Гора не ја усвои платформата за посетата на министерот за надворешни работи Ѓорѓе Радуловиќ на Македонија, па министерот морал да се врати од Скопје каде што веќе пристигнал.

Шефот на дипломатојата на Црна Гора, според официјалното соопштение на нивното Министерство за надворешни работи, требало да се сретне со македонскиот претседател Стево Пендаровски, со министерот Бујар Османи и со претседателот на македонското Собрание Талат Џафери.

Средбите биле планирани за утре и задутре.

 

Легенда под Главна слика

Радуловиќ

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе