Фридом хаус

Пад од 22 места за слободата на медиуми во Македонија

Македонија падна за 22 места на ранг листата за слободата на медиуми според најновиот извештај на Фридом Хаус. Македонија од 94 место падна на 116 место.

Арбитрарното одземање на медиумските лиценци, односно затворањето на медиумите и влошената средина за новинарите се едни од главните причини кои го предизвикале падот, соопшти Фридом хаус, организација која денеска во Вашингтон го презентираше извештајот за граѓанските и политички права во светот.

Според извештајот Туркеминистан, Северна Кореја, Белорусија и Узбекистан се земјите со најзагрозена слобода на медиумите, а Русија е земјата со најголема контрола врз медиумите.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе