ПРЕД ВЛАДАТА

„Оставка, оставка“ – побараа камперите од Груевски пред средбата со Нуланд (ФОТО)

За време на средбата на премиерот Никола Груевски со американскиот помошник државен секретар задолжен за европски прашања Викторија Нуланд, стотина граѓани пред Владата на Република Македонија извикуваа „Оставка, оставка“.

 

Демонстрантите од Кампот на слободата протестираа со транспаренти испишани на англиски јазик – „И ние сме Зоран Заев, уапсете не“, „Нема договор со криминал и копурција“, „Нема правда нема мир“...

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе