Софија

Напнато во бугарскиот парламент, ГЕРБ дава зелено светло за европската иднина на Македонија и Албанија

Комисијата за надворешни работи на Народното собрание на Бугарија, согласно процедурата, денеска требаше да го разгледа предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на европскиот пат на Северна Македонија, по што бугарската Влада ќе се запознае со деталите за да се види дали со предложениот документ се заштитени бугарските интереси, изјави за МИА шефицата на Кабинетот на бугарскиот премиер Кирил Петков, Лена Бориславова. По процедурално барање на опозицијата, седницата на Комисијата за надворешни работи е одложена и можно е да продолжи денес подоцна. Опозицијата инсистира владата на Бугарија да го достави предлог заклучокот за укинување на ветото за Македонија и пратениците да дискутираат за владин формулиран предлог. Вечерва се очекува и гласање за доверба на владата на Кирил Петков. 

Бориславова во кусата изјава нагласи и дека Бугарија ја поддржува европската перспектива на Македонија и Албанија.

Коментирајќи ја најавата на поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов дека 59-те пратеници на неговата партија ќе го поддржат „францускиот предлог“ на пленарна собраниска седница, Бориславова изјави дека ГЕРБ може да го поддржи предлогот во „пленарната сала на Народното собрание на Бугарија“.

 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе