Илинден

На Мечкин Камен исвиркана владината делегација

Владината делегација на прославата на Илинден на Мечкин Камен беше пречекана со извикувања „Македонија, Македонија“, „Никогаш северна, само Македонија“ и свиркања од малубројните посетители на Гумење, Крушево.

„Ова е место за херои, не за предавници“, „Никогаш северна, само Македонија“ , викаа присутните кон владините функционери. „Не е така како што беше порано“, изјави еден од посетителите на Мечкин камен. „Имаме чувство како да сме на погреб, како да не е празник, мислам разбираме дека целата ситуација не е за ова, но можеле барем музика да има, да се потрудат од власта да се одбележи подостоинствено празникот“, изјави една од присутните за ТВ Сител.

Еден од граѓаните забележа дека има големо присуство на полициски службеници.

Фото: Фокус

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе