МВР со видео го демантира Мицкоски: Полицијата беше на лице место

МВР целосно ги демантира тврдењата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека полицијата не била присутна и не реагирала при инцидентот кај споменикот Скендербег. Напротив, велат од МВР полицијата беше на лице место и во истиот момент реагираше. 

МВР објави и видео на кое се гледа група полицајци како трчаат кон лицата кои фрлаат со тврди предмети по демонстрантите. 

„За време на протестите полицијата е целосно на ниво на задачата и апелираме партиите да престанат да со дезинформации. Во видеото во прилог точно се гледа колку брзо повеќе од десет припадници на полицијата реагираат и спречуваат поголем инцидент“, велат од МВР. 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе