Мишел пред Заев изложил јасен план за деблокада на проширувањето на ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, денеска, пред завршувањето на посетата на Скопје имаше средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на којашто се разговарало за процесот на реформи, потребата од носење на законот за јавно обвинителство, евроинтегративниот процес, како и за новата методологија за проширување на Унијата.

Заев, како што соопштија од СДСМ, на средбата истакнал дека сите институции се силно мотивирани да продолжи европскиот курс на државата со цел заокружување на интеграцијата во ЕУ, што е цел на сите граѓани на Македонија.

„Уверени сме дека заедно можеме да го задржиме вистинскиот курс на реформи, добрососедство и економски развој. Се надеваме дека сите политички фактори ќе бидат на висина на својот дел од одговорноста, особено кога станува збор за европската иднина на државата”, изјавил Заев.

Од страна на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, пак, бил изложен јасен план за натамошно делување во насока на деблокирање на процесот на проширување и обединување на сите држави членки на ЕУ.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе