Мицкоски: Ковачевски нека каже „не“ на предлогот, јас ќе се откажам од предвремени избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски повтори дека ниту за него, ниту за ВМРО-ДПМНЕ францускиот предлог не е прифатлив и нема да го прифатат. Тој кажа дека на средбата имал понуда до Ковачевски.

„Му понудив да излезе и да го отфрли ова, а јас да се повлечам од барањето за предвремени избори и од активна блокада во Собранието. Само треба да го отфрли предлогот и да рече НЕ“, изјави Мицкоски пред новинарите по средбата со Ковачевски.

Идејата му била да ѝ помогнат на Владата во надминување на предизвиците кои ќе се појават претстојната зима, па на пролет да седнат и да направат реевалуација на актуелната состојба.

Другата работа што му ја понудил рече дека ако навистина верува дека е обезбеден идентитетот во делот од заклучоците од првата меѓувладина конференција да се избришат членовите 11 и 14 и две точки од Преговарачката рамка.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе