Изјава на координаторот на ВМРО-ДПМНЕ

Мицевски: Од утре започнуваме со блокада на Собранието

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска по состанокот со пратеничката група на неговата партија и коалицијата „За обнова на Македонија", соопшти дека е потврдена одлуката за активна блокада на Собранието. Блокадата, нагласи Мицевски, почнува од утре, а подразбира „попречување на штетните закони и политики".

Мицевски рече дека станува збор „за процес што ќе трае најверојатно до падот на оваа Влада и одржување предвремени избори".

„Подготвени сме да одиме до крај зашто можеме и мораме да ја осигураме иднината на граѓаните“, изјави Мицевски пред седиштето на партијата.

Одлуката за активна блокада на Собранието што претходно ја донесе Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, според Мицевски, на денешната средба била едногласно прифатена.

Toj информира дека ребалансот на буџетот нема да биде опструиран.

Мицевски рече дека има четири причини за блокадата: економија, здравство, образование и меѓународна политика.

Тој додаде дека со разговор за датум за предвремени парламенатрни избори помеѓу премиерот Димитар ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ може да се дојде до решавање на проблемите во овие четири области.

На координативната средба присуствувал и лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе