Прес-конференција на СДСМ

Кузеска: Градоначалникот Пецаков треба да одговара за свесно ширење на коронавирусот

„Скандалозно и крајно неодговорно е однесувањето на градоначалникот на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ Кирил Пецаков, тој наместо во изолација како што му било одредено, додека го очекувал резултатот од тестот за ковид-19, се појави помеѓу охриѓани за Водици и ги стави во опасност сите присутни. Без маска и без никакво почитување на протоколите, Пецаков се ракуваше со граѓани, сопартијци и амбасадори“, рече порпаролката на СДСМ Богданка Кузеска.

„Ова не е само непочитување на одредбите и законите туку е и скандалозно однесување и непочитување на граѓаните, на охриѓани, но и непочитување на лекарите и медицинските лица. Неодговорноста е одлика на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ. Пецаков бил заедно и со Христијан Мицкоски, неговиот партиски шеф“, рече Кузеска на прес-конференција на СДСМ и го постави прашањето зошто Мицкоски молчи за ова скандалозно однесување на Пецакоцски и дали тој ќе го Пецаков на одговорност или ќе го штити.

„Или Христијан Мицкоски нема образ за ова затоа што и тој среде пандемијата шеташе по кафеани? Пецаков не треба да бара изговори со манипулации, за некакво скијање во Банско, туку да одговара“, рече портпаролката на СДСМ.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе