Кривичниот совет реши Горан Грујоски од притворот во Шутка да оди во домашен притвор

Осомничениот Горан Грујоски да биде пуштен дома во домашен притвор, одлучи денеска Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Одлуката не е конечна. Обвинителството и одбраната на Грујoски имаат право на жалба до повисокиот суд, информира Основниот суд Скопје 1.

Горан Грујоски е првоосомнилчен во предметот „Тврдина“ на Специјалното обвинителство и пред два дена Кривичниот суд му одреди 30 дена притвор. Тој е осомничен за уништување на опремата за прислушување и фалсификување документи.

За останатите предлози за обезбедување присуство, поднесени од Специјалното обвинителство до судијата на претходна постапка досега се доставени предлози за определување мерки за обезбедување присутво, за кои судијата испрати покани до странките во текот на наредната недела да се јават во судот за да се произнесат во врска со предлозите, по што ќе донесе одлука, соопшти Основниот суд Скопје 1.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе