Ковачевски на состанок со премиерите на земјите членки на НАТО од ЈИЕ во Софија

Координација на заедничките безбедносни стратегии наспроти ризиците и заканите од војната во Украина и за зајакнување на регионалната соработка во земјите е на дневниот ред на денешниот состанок на шефови на влади на земјите од Југоисточна Европа членки на НАТО што се одржува во Софија.

На состанокот во Софија учествуваат премиерите на Бугарија, Македонија, Романија и на Цргна Гора, Кирил Петков, Димитар Ковачевски, Николае Чука и Здравко Кривокапиќ.
Во фокусот на состанокот, како што соопшти владината прес-служба, се предизвиците за регионалната безбедност во контекст на руската воена инвазија на Украина.
На маргините на состанокот премиерот Ковачевски ќе оствари и билатерални средби со премиерите од регионот.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе