Предвремени парламентарни избори

Кои се новите пратеници на ДУИ, Алијанса за Албанците/Алтернатива, Левица и на ДПА

Демократската Унија за интеграција (ДУИ) во новиот собраниски состав, според податоците од ДИК, ќе има 15 пратеници, коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива 12, Левица влегува со двајца пратеници, а ДПА со еден.

Ова се имињата на новите пратеници од ДУИ, Алијанса за Албанците/Алтернатива, Левица и ДПА по изборни единици:

ИЕ1

ДУИ

Изет Меџити

Арбен Зибери

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Скендер Реџепи

Абдула Салиу

Левица

Димитар Апасиев


ИЕ2

ДУИ

Арбер Адеми

Берат Ајдами

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Африм Гаши

Ељми Азири

Сафије Садики Шаини

ИЕ3

Левица

Борислав Крмов


ИЕ5

ДУИ

Талат Џафери

Исмаил Јахоски

Арбана Пашоли

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Сурија Рашиди

ИЕ6

ДУИ

Али Ахмети

Фљорин Бесими

Арта Билали-Зендели

Насер Нуредини

Бајрам Реџепи

Вјолца Адеми

Бајрам Кадрија

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Зиадин Села

Атнан Незири

Илире Даути

Хусни Исмаили

Халил Снопче

Артина Ќазими

ДПА

Медух Тачи

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе