Касами дојде да види што се случува во Собранието, но не е изненаден од потегот на Реџепи

Откако опозицијата не успеа да обезбеди кворум за седницата на која треба да се расправа за иницијативата за недоверба на Владата, по претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Собранието дојде и претседателот на Беса и до неодамна пратеник, а сега градоначалник на Тетово, Билал Касами, за, како што вели, да види што се случува.

„И јас немам информации што точно се случува. Тука сум за да видам што се случува“, рече Касами на влегување во парламентот и најави дека подоцна ќе даде изјава за медиумите.

На новинарско прашање дали е изненаден од потегот на неговиот сопартиец, пратеникот Кастриот Реџепи, Касами рече: „Не, од ништо не сум изненаден“.

Инаку, по првата пауза од еден час на барање на заменик-координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска, нова пауза од еден час побара пратеникот од Левица, Димитар Апасиев.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе