Прес-конференција на СДСМ

Каевски: Мицкоски втор ден молчи за Груевски кој е ставен на „црната листа“ на САД

„Втор ден Христијан Мицкоски молчи за фактот што САД на својата црна листа го стави неговиот шеф и осуден криминалец во бегство Никола Груевски. Причината за овој потег сите ја знаеме - вмешаноста на Груевски во корупција и криминал. Или, како што наведува Стејт департментот: искористување на неговото политичко влијание и моќ за лична корист, злоупотреба на моќта на својата функција за да бара и зема мито во замена за владини договори; присвојување државни средства; и мешање во изборните процеси“, изјави портпаролот на СДСМ Дарко Каевски.

Каевски рече дека сето ова граѓаните го слушнаа и во бомбите, во материјалите од „Вистината за Македонија“, но и дека бројните судски пресуди и признанија како во предметите „Титаник" „Тенк" Таргет Тврдина" ги потврдија криминалните дејствија на Никола Груевски и неговите соработници.

На црната листа на САД заедно со Груевски е и братучедот Сашо Мијалков, потенцира Каевски.

„Молкот, тишината на Мицкоски е силна потврда на се она што го говориме и што граѓаните добро го знаат. Христијан Мицкоски е еден од сорботниците на Никола Груевски, негова десна рака, негов советник, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

До денеска Христијан Мицкоски се нема оградено ниту еднаш за целиот криминал на ВМРО-ДПМНЕ. Не слушнавме ниту осуда за сторените дела, ниту згрозување, ниту извинување кон граѓаните.

Наместо повик за одговорност со години Христијан Мицкоски е на браникот на криминалот на режимот и на Никола Груевски. Затоа Мицкоски молчи.Затоа голем број поединци кои беа блиски соработници на Груевски во 11 годишниот режим, сега се блиски соработници на Мицкоски“, рече портпаролот на СДСМ.

Во ВМРО-ДПМНЕ нема ниакакква промена, тоа е истата режимска и криминална партија.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе