В петок истекува рокот за пријавување

И Јован Деспотовски можен кандидат за лидер на СДСМ, „не се плашам од предизвици"

Да, сериозно размислувам да се кандидирам за претседател на СДСМ, ја потврди за МКД.мк информацијата Јован Деспотовски и додаде дека конечната одлука ќе ја донесе по консултациите со неговото семејство.

„Јас сум член на СДСМ веќе 25 години. Сум ги поминал сите партиски структури. Одговорноста е навистина голема, но не се плашам од предизвици. Некои одлуки не се едноставни. Треба да се понуди концепт на единство. Треба да зборуваме за тоа какви луѓе ни требаат, а не кои луѓе. Тоа треба да биде нашиот наратив. Не само во партијата, туку генерално во општеството“, вели во изјавата за МКД.мк Деспотовски.

Деспотовски е актуелен директор на Дирекција за ТИРЗ.

Досега официјални кандидатури поднесоа Фросина Ременски и Димитар Ковачевски, а во најава е и кандидатурата на Миле Зечевиќ.

А.Д.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе