ТЕЛМА

Груевски има доверба од 25,8% од гласачите, Заев 24,8%

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е политичарот на кого најмногу му веруваат граѓаните. Според анкетата на Телма и МЦМС, на прашањето кој политичар заслужува најголема доверба, за Груевски се определиле 25,8 отсто од анкетираните, а за лидерот на СДСМ, Зоран Заев 24,8 отсто.

 

Претседателот Ѓорге Иванов има поддршка од 9%, а по него е лидерот на ДУИ, Али Ахмети со 6,1 отсто. Зијадин Села ја има довербата од 3,6 отсто од граѓаните, а Биљал Касами од Беса го поддржуваат 3% од граѓаните, додека 14,8% се изјасниле дека немаат доверба во ниту еден политичар.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе