Груби-Ангелов: Македонија и Бугарија ќе продолжат да го имплементираат Договорот за добрососедство

Македонија и Република Бугарија ќе продолжат посветено да го имплементираат Договорот за добрососедство и да ја зајакнат соработката помеѓу двете земји во позитивна насока и со поголема волја за решавање на сите предизвици, истакнаа на денешната средба првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и бугарскиот абасадор, Ангел Ангелов.

Груби му се заблагодари на амбасадорот Ангелов за брзата интервенција на бугарските власти со цел целосно расветлување на трагичниот настан во кој животот го изгубија 45 патници од Северна Македонија, како и за третманот и укажаната грижа кон преживеаните.

„Брзото и успешно затварање на спорот меѓу двете земји беше една од дискутираните теми на оваа средба помеѓу Груби и Ангелов, со цел да се забрза процесот на интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ“, соопштија од Кабинетот на првиот вицепремиер.

Груби на средбата ја истакна посветеноста на Владата на стратешките цели – почитувањето на Договорот за добрососедство и Преспанскиот договор.

Груби и Ангелов, како што се наведува во соопштението, се согласија дека со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, Северна Македонија и Бугарија поставија одлични основи за добра соработка меѓу двете земји.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе