кабинет на претседателот

Ѓорге Иванов му го врачи мандатот на Емил Димитриев (ФОТО)

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва во вилата Водно во Скопје му го врачи мандатот на новиот мандатар Емил Димитриев, досегашен генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Иванов на Димитриев само кратко му порачал „среќно“.

Се очекува вечерва Димитриев да биде избран за нов премиер и да се избере новата влада.

Димитриев ќе биде премиер до предвремените парламентарни избори до 24 април, во согласност со договорот од Пржино.

Собранието вечерва ја усвои оставката на премиерот Никола Груевски, а во тек е седницата за распуштање на актуелниот пратенички состав.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе