Лидерот на Алтернатива преку Фејсбук

Гаши: Имаме стабилна Влада, ајде да продолжиме до 2024 година

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната средба на коалициските партнери на СДСМ во Владата со премиерот и лидер на Социјалдемократите Димитар Ковачевски преку својот Фејсбук порача: „Да продолжиме до 2024 година“ и објави една фотографија од состанокот.

„Парламентарното мнозинство е стабилно и функционира нормално. И покрај повиците на македонската опозиција, оваа власт продолжува до 2024 година.
Ајде да продолжиме...“.

Минатата недела Скендер Реџепи - Зејди соопшти дека ја напушта Алтернатива и дека во Собранието на Македонија ќе продолжи да дејствува како независен пратеник.

И без него, во Алтернатива и во Владата сметаат дека не е загрозено владејачкото мнозинство, а од СДСМ велат дека тоа брои 64 од вкупно 120 пратеници. 

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе