Лидерот на Алтернатива преку Фејсбук

Гаши: Имаме стабилна Влада, ајде да продолжиме до 2024 година

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната средба на коалициските партнери на СДСМ во Владата со премиерот и лидер на Социјалдемократите Димитар Ковачевски преку својот Фејсбук порача: „Да продолжиме до 2024 година“ и објави една фотографија од состанокот.

„Парламентарното мнозинство е стабилно и функционира нормално. И покрај повиците на македонската опозиција, оваа власт продолжува до 2024 година.
Ајде да продолжиме...“.

Минатата недела Скендер Реџепи - Зејди соопшти дека ја напушта Алтернатива и дека во Собранието на Македонија ќе продолжи да дејствува како независен пратеник.

И без него, во Алтернатива и во Владата сметаат дека не е загрозено владејачкото мнозинство, а од СДСМ велат дека тоа брои 64 од вкупно 120 пратеници. 

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе