Филипче нема амбиции да биде лидер на СДСМ

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека нема намера да се кандидира за лидер на СДСМ на партискиот конгрес, што ќе се одржи на 12 декември.

„Неме да поднесам кандидатура за лидер на СДСМ. Немам таков интерес“, одговори Филипче на новинарско прашање.

На денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарски прашања во однос на информациите дека „Алијанса“ го бара ресорот здравство, рече дека сега се е во сферата на шпекулациите и дека во моментот фокусот е ставен на окрупнувањето на парламентарното мнозинство.

„Во однос на преговорите, сега сѐ е во сферата на шпекулациите. Тие сѐ уште траат во делот на усогласувањето на политичките ставови. И денеска премиерот има состанок со лидерот на Алтернатива после што ќе се соопштат ставовите. Сега фокусот е на окрупнување на парламентарното мнозинство“, изјави Филипче.

 

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе