СОБРАНИЕ

Едногласно е избрана специјалната обвинителка Катица Јанева

Со 108 гласа „за“ пратениците вечерва едногласно ја избраа Катица Јанева да биде специјален обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникации.

Катица Јанева

За Јанева вечерва во Собранието гласаа 108, а беа присутни 111 пратеници. На семафорот немаше воздржани или гласови против.

Конечниот избор на Јанева ноќеска треба да го изврши и Советот на јавни обвинители.

Македонија за првпат добива специјален јавен обвинител. Ова е предвидено со Законот за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, изгласан денеска по итна постапка во Собранието. 

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе