Во интервју за РТ Косово

Џафери сугерира за ситуацијата во Косовска Митровица да се послушаат западните држави

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери во интервју за косовската државна телевизија сугерира ситуацијата создадена во северниот дел на Косовска Митровица да се надмине со прифаќање на сугестиите на меѓународниот фактор, на земјите „кои историски нѐ поддржуваа“. 

„Мислам дека е неопходно да се прифатат сугестиите на оние кои историски нѐ поддржуваа нас Алабнците во сите процеси, а особено на оние кои го поддржаа независен статус на Република Косово и кои со значителни сили станаа гаранти за статусот на Косово. Таа комуникација треба да биде подиректна и поплодна во однос на дејствијата што треба да се преземат за да се надмине ситуацијата", рече Џафери.

Во изминативе месеци, а особено минатата недела кулминираат тензиите на северот од Косово каде во мнозинство се Србите, откако косовскиот премиер Албин Курти одби да ја одложи примената на одредбата за пререгистрација на возилата кои со српски таблички ги возат Србите. Тоа доведе до оставки на српски функционери, како и на сите раководни лица во Министерството за внатрешни работи од редот на Србите.

САД и други држави побараа одложување на оваа мерка, но Курти тоа го одби, поради што несогласување со него изразија лидерите на косовските опозициски партии кои тоа отворено и го кажаа на лидерската средба што ја имаше свикано косовскиот премиер.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе