ДПА ја прифати понудата од Заев да биде дел од владата

Демократската партија на Албанците (ДПА) на Мендух Тачи ја прифати понудата од лидерот на СДСМ, Зоран Заев да биде дел од новата влада, објави партискиот претставник, Азем Садику.

 

Азем Садику од ДПА ја потврди информацијата по средбата со Радмила Шеќеринска и Оливер Спасовски која се одржа денеска во Клубот на пратениците и најави дека за деталите ќе разговараат работните групи. На правата средба, како што кажа тој, не се разговарало за ресорите.

„Имавме покана за денешната средба и бевме заедно, делегацијата на партијата со претседателот. Ни се понуди можноста да бидеме дел од идната влада предводена од претседателот на СДСМ, Зоран Заев и ние како партија ја прифативме поканат. Формирани се работни групи кои ќе ги предводат претседателот и секретарот на СДСМ, Љупчо Николовски“, рече Садику.

 

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе