Димитров во Берлин: Со спроведување на реформи до модерна европска демократија

Со средбата со Томас Багер, советник за надворешна политика на претседателот Франк Штајнмаер, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денес во Берлин ја започна дводневната работна посета на Германија.

Димитров, како што соопштија од СЕП, информирал за приоритетите на новата Влада чиј фокус е ставен на реформите од европската агенда, нагласувајќи ја посветеноста кон квалитативна трансформација на општеството согласно стандардите и вредностите на ЕУ.

„Нашата примарна цел преку спроведување на реформите е да изградиме модерна европска демократија, која што ќе гарантира силни институции и економски напредок во интерес на македонските граѓани“, изјавил Димитров.

Соговорниците се согласиле дека усвојувањето на преговарачката рамка и одржувањето на првата меѓувладина конференција токму за време на Германското претседателство со ЕУ е заеднички интерес.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе