Димитров во Берлин: Со спроведување на реформи до модерна европска демократија

Со средбата со Томас Багер, советник за надворешна политика на претседателот Франк Штајнмаер, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денес во Берлин ја започна дводневната работна посета на Германија.

Димитров, како што соопштија од СЕП, информирал за приоритетите на новата Влада чиј фокус е ставен на реформите од европската агенда, нагласувајќи ја посветеноста кон квалитативна трансформација на општеството согласно стандардите и вредностите на ЕУ.

„Нашата примарна цел преку спроведување на реформите е да изградиме модерна европска демократија, која што ќе гарантира силни институции и економски напредок во интерес на македонските граѓани“, изјавил Димитров.

Соговорниците се согласиле дека усвојувањето на преговарачката рамка и одржувањето на првата меѓувладина конференција токму за време на Германското претседателство со ЕУ е заеднички интерес.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе